Wystartował Polish Poker Cup, czyli największy w tym roku festiwal pokerowy zorganizowany dla Polaków.

W związku z powyższym poprosiliśmy trenera Lucky-River, Damiana Siewerta o przygotowanie kilku ważnych porad dotyczących gry na żywo.

Zapraszamy do zapoznania się 🙂

 1. Przygotowanie przed festiwalem.

Warto być wypoczętym – turnieje live to są maratony. Gramy czasami trzy albo cztery dni z rzędu, po 8-12h. Najważniejsza jest ta końcowa faza dnia i powinniśmy zachować dobrą formę i koncentracje. Zadbajmy o kilka rzeczy:

 • Odpowiednia ilość snu
 • Nawodnienie organizmu
 • Lekkie i odżywcze posiłki

2. Obserwacja stolika.

Często widzę rozkojarzenie, lekkość na samym początku i bagatelizowanie pierwszych poziomów. Moim zdaniem ten początek jest bardzo ważny. Pierwsze obserwacje pozwolą nam znaleźć słabe strony naszych przeciwników i je wykorzystać. Sporo rekreacyjnych graczy nie szanuje żetonów na starcie, więc łatwo sami możemy się nabudować przejmując lekką ręką oddane nam żetony. Nie powinniśmy zaczynać gry po 1-2h od startu, ponieważ wiele tych osób już odpadnie.

3. Wykorzystuj fazy turnieju.

 • Na początku grając na 100-200BB chcemy rozgrywać układy mocno trafiające np. pockety (trafiamy sety), wysokie asy suited (chcemy dominować flushe przeciwników), czy mocne connectory. Top para czy nawet dwie pary nie są dobrymi kandydatami do szukania podwojenia we wczesnej fazie. 
 • Im bliżej pierwszych miejsc płatnych, tym większą presję możemy wywierać na osobach początkujących czy mniej doświadczonych – tutaj agresja jest wskazana. To samo tyczy się fazy, gdzie kończy się dzień (psychologicznie wiele osób chce przetrwać do dnia drugiego grając 10-12h, wizja odpadnięcia w ostatnich 15 minutach ich paraliżuje), czy blisko finałowego stolika.
 • Jeżeli gramy na shorcie to szukajmy każdego żetona i odpowiednich spotów do poprawy naszego stacka. Kradnijmy jeśli na blindach są pasywni gracze. Jeżeli mamy z prawej strony gracza, który sporo otwiera wywierajmy presje wsuwając all-inami i zgarniając żetony preflop (taki gracz będzie miał dużo rąk, z którymi nie jest w stanie callnać). 

4. Podstawy teoretyczne:

Zasad uczymy się 15 minut, a grać całe życie. Tutaj temat nie jest prosty. Nie jesteśmy w stanie usiąść tydzień szybciej i przygotować się samemu, czy pod okiem trenera na wyjazd. Praca i nauka musi być wykonywana systematycznie. Kilka rzeczy, które możemy wdrożyć, aby poprawić swoją grę:

 • Analizować z osobami na tym samym lub wyższym poziomie
 • Oglądać dobrych streamerów, którzy mogą się pochwalić dobrymi wynikami i bardzo dobrze przekazują i dzielą się swoją wiedzą
 • Jest kilka kursów MTT w internecie, z których warto skorzystać np. RaiseYourEdge czy PokerCode
 • Korzystać z indywidualnych lekcji lub zajęć grupowych pod okiem trenera
 • Analizować swoją grę używając oprogramowania pokerowego jak PioSolver czy Holdemresources Calculator
 • Dołączyć do pokerowej grupy, czy forum dyskusyjnego i udzielać się.

5. Odpowiedni mindset – negatywne emocje będą źle wpływać na naszą grę.  

 • Jeżeli gramy turnieje, w których wpisowe nie jest dla nas komfortowe bardzo trudno grać swoją grę i podejmować dobre decyzje. Zadbaj o odpowiedni Bankroll Management.
 • Poznanie aspektów matematycznych pozwali Ci lepiej zrozumieć kwestie tzw. Bad Beatów. Przykładowo ludzie stawiając 100BB preflop z AA i wygrywając na 99 uważają, że im się to należy i nie widzą tak naprawdę, że z punktu widzenia matematycznego nie powinni wygrać 200BB tylko 161,72BB (AA vs 99 ma 80,86% na wygraną, 200BB*80,86%=161,7BB) więc są powyżej EV (EV – expected value – oczekiwany zysk z inwestycji). Wygrywając tak wiele razy musi w pewnym momencie przyjść korekta, żeby matematyka się wyrównała. Przypomnij sobie to następnym razem jak wygrasz rozdanie z AA 🙂
 • Wycisz głowę zanim usiądziesz do stoły. Każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie sposób np. zimny prysznic albo 15 minut medytacji przed.
 • Cierpliwość – najważniejsza cecha dobrego pokerzysty. Pamiętaj, że nikt jeszcze nie wygrał turnieju na jego starcie 😉