Bohaterem dzisiejszego artykułu jest odmiana pokera, która na świecie pojawiła się stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko zyskała szerokie grono sympatyków. Mowa o Short Decku, czyli grze w której talia składa się z 36 kart. Inna nazwa tej odmiany to Six Plus Holdem i od razu wskazuje ona na fakt, że do rozgrywki używane są wszystkie karty powyżej szóstki.

Gra jest bardziej dynamiczna i widowiskowa od klasycznego holdema, ponieważ mniejsza ilość kart w talii sprawia, że częściej otrzymujemy grywalne ręce, a co za tym idzie mamy na stole więcej akcji.

Zredukowanie ilości kart sprawiło, że zmieniły się procentowe szanse na skompletowanie poszczególnych układów, a co za tym idzie zmieniono ich hierarchię. Trafienie seta/trpisa/fulla lub strita jest dużo prostsze niż w innych odmianach, za to uzbieranie koloru procentowo jest bardziej skomplikowane.

Hierarchia układów w Short Decku prezentuje się następująco:

  • Poker królewski
  • Poker
  • Kareta
  • Kolor
  • Full
  • Trójka
  • Strit
  • Dwie pary
  • Para
  • Najwyższa karta

*układy zaznaczone pogrubieniem zmieniły miejsce w rankingu układów.

Teraz przechodzimy do meritum naszego artykułu, czyli Short Deck All Time Money List.

Pomimo faktu, że ta odmiana dopiero się rozwija, zagrano już w nią sporo turniejów na najwyższych stawkach. Six Plus Holdem cieszy się zainteresowaniem zarówno u profesjonalnych pokerzystów, jak i bogatych biznesmenów, szczególnie tych z Azji.

Liderem rankingu Short Deck All Time Money List jest właśnie jeden z nich – Paul Phua. Jest to doskonale znany pokerowej publiczności milioner, który od kilku lat uczestniczy w najbardziej prestiżowych turniejach na świecie. W grach live cashował niespełna 20.000.000, a nieco ponad 1/3 tej wygranej pochodzi właśnie z odmiany Six Plus Holdem. Może on się pochwalić dotarciem do head’s upa turnieju £100,000 No Limit Hold’em – Triton London Main Event, w którym po deal’u z Wai Yongiem zapewnił sobie wygraną w wysokości $3,113,429.

Wai Kin Yong & Paul Phua

Drugie miejsce w rankingu zajmuje jeden z najlepszych pokerzystów na świecie – Jason Koon. Jak wielu poker pro z absolutnego światowego topu szybko zainteresował się nową odmianą. Dotychczasowe doświadczenie i umiejętności sprawiły, że świetnie odnalazł się również w Short Decku. Jason Koon może pochwalić się wygraniem turnieju HK$1,000,000 No Limit Hold’em – Short Deck Ante Only. Za 1 miejsce otrzymał HK$22,300,000, czyli $2,840,945. W HU pokonał chwilę wcześniej wspomnianego Paula Phua.

Co ciekawe obu pokerzystów dzieli w rankingu zaledwie niespełna 10.000$, czyli kwota, która wystarczy na opłacenie… rake’u w turnieju, w którym spotkali się w HU.

W turniejach Six Plus Holdem już 34 pokerzystów cashowało ponad 1.000.000$. Czterech przekroczyło barierę 5.000.000. Oprócz wyżej wymienionych są to Riu Cao oraz legendarny Phil Ivey.

Z pewnością ta odmiana dostarczy nam jeszcze wiele wrażeń i rywalizacji na najwyższym poziomie, w turniejach z astronomicznym wpisowym.

TOP 20 rankingu Short Deck All Time Money List prezentuje się następująco: